Glenn County 4-H members participated in the first 4-H Anything But Animal Extravaganza on Feb. 9 at the Willows Intermediate School. 

According to a press release, around 25 members participated in the event – which included the Food Fiesta, Creative Arts and Skills Day, ABA Judging Day and Interview Contest.

The adult chair of the event was Marci Sanchez, key leader of the Schaffert 4-H Club, and the youth chair was Hannah Cloyd, Schaffert 4-H member. Other members of Glenn County 4-H clubs also assisted with the event.

The 4-H members brought food dishes and crafted centerpieces and displays to be judged during the Food Fiesta event. They were also required to set a “proper” table setting and a nutritionally balanced menu, according to the press release.

Members also spent part of the day judging ABA classes and testing their knowledge on several 4-H topics, including sewing, leadership, cooking and finances. 

Later on, a few members participated in the second annual interview contest, according to the press release. Youth had to choose a job, create a resume and cover letter and participate in a mock interview. 

Primary members (5-8 years old) received participation ribbons and certificates for the Food Fiesta and ABA Judging – Abimeleck Gonzalez, Capay 4-H Club; Owen Schmies, Schaffert 4-H Club; and Reese and Ellie Milne, Lake 4-H Club. 

Here are the others who placed during the day’s events:

Food Fiesta

Junior Division 

Gold medal winners

  • Hayden Boles, Lake 4-H Club.
  • Rhett Milne, Lake 4-H Club.
  • Hannah Bonesio, Capay 4-H Club.
  • Xiomara Gonzalez, Capay 4-H Club.
  • Ximena Graciano, Orland 4-H Club.
  • Nailea Torres, Orland 4-H Club.

Silver medal winner

  • Hannah Bonesio, Capay 4-H Club.

Intermediate Division

Gold medal winner

  • Xitlali Gonzalez, Capay 4-H Club.

Dairy commodity

  • First place: Hayden Boles, Lake 4-H Club.
  • Second place: team Ximena Graciano and Nailea Torres, Orland 4-H Club.
  • Third place: tie between xiomara Gonzalez and Hannah Bonesio, Capay 4-H Club.

Beef commodity

  • Xitlali Gonzalez, Capay 4-H Club.

ABA Judging 

Junior Division

  • First place: Hannah Bonesio, Capay 4-H Club.
  • Second place: Rhett Milne, Lake 4-H Club.
  • Third place: Hayden Boles, Lake 4-H Club.

Intermediate Division

  • First place: Emma Kochems, Schaffert 4-H Club.
  • Second place: Xitlali Gonzalez, Capay 4-H Club.

Senior Division

  • First place: Daria Danley, Clover 4-H Club.
  • Second place: Alison Kochems, Schaffert 4-H Club.

Interview Contest

Junior Division

  • Blue medal: Xiomara Gonzalez, Capay 4-H Club.

Intermediate Division

  • Gold medal: Xitlali Gonzalez, Capay 4-H Club.

Senior Division 

  • Blue medal: Thea Baldridge, Plaza 4-H Club. 
  • Gold medal: Daria Danely, Clover 4-H Club.

“A big thank you to all the leaders, youth and parents who helped with this new ABA Extravaganza event and set up, evaluated and tabled,” it was stated in the press release. “Thank you to Willows Intermediate School for use of their facility.”

Recommended for you