20190506_185147[1].jpg

Lindhurst tennis player Peter Thao and Andrew Vang. 

 

The Lindhurst coed tennis team took the court on Monday at Escalon High School as it competed in the Sac-Joaquin Section Division I semi–finals and had multiple winners. 

The Blazers’ singles and doubles winners were the following: Peter Thao (6-0, 6-2), Andrew Vang (6-0, 6-0), Isaac Acosta and Peter Her (6-4, 6-1), Aylin Zarazoga and Kathy Vang (6-4, 6-2) and the mixed doubles team of Johnson Vang and Daisha Lor (7-6, 7-3, 6-3). 

As for the Sac-Jaoquin Section doubles tournament on May 2 at Oak Park Tennis Center in Stockton, both Peter That and Andrew Vang took first place in boys doubles. 

Lindhurst will travel back to Oakpark Tennis Center in Stockton today to play in the final. The Blazer’s opponent will either be Riverbank or Sonora High School.

BASEBALL PLAYOFFS

Sutter 5, Anderson 0

The Huskies were able to shutdown Anderson on Tuesday en route to a five run postseason victory. 

Leading the way for Sutter were multiple batters: Cory McIntyre went 1-for-3 with an RBI; Brandon Taddy went 2-for-3 with a run; Jason Crooks went 1-for-3 with a double and Eli Carlos went 1-for-2 with a run. 

On the mound, Austin Norman threw five strikeouts in three innings of shutout pitching. 

Sutter will play Wheatland on Friday in a three game series. 

Wheatland 13, Gridley 3

The Pirates baseball team secured a large victory on Tuesday as it bested Gridley by a ten run margin to advance in the postseason. 

Leading the Pirates bats were Enrique Cortez with two hits, Jordan Getz with one hit, Jacob Wilkins with two RBI and Josh Pickell with three RBI. 

Getz also tallied three strikeouts in four innings of work. 

Wheatland (13-9, 7-3) will play at Sutter on Friday in a best of three series. 

SOFTBALL

Yuba City 10, Woodcreek 0

The Honkers softball team saw a monster game out of their star pitcher on Tuesday as Blake Craft threw nine strikeouts and only gave up one hit while also batting 3-for-4 with a home run and four RBI. 

Other notable performances came from Monica Mitchell, who went 2-for-3 with an RBI and Alyssa RIchebacher, who went 1-for-3 with four RBI. 

Sutter 6, Colusa 2

The Huskies softball team was able to secure a victory on Tuesday against the Redhawks by a four-run margin. 

Sutter was led by multiple hitters including Reagan Ford, who went 3-for-4, Hailey Peterson, who went 2-for-4 with a double and Riley Wickum, who went 3-for-4 with a solo home run. 

Hailey Peterson threw nine strikeouts in the game. 

Sutter softball (20-5, 9-1) will find out about playoff seedings on Saturday. 

Marysville 6, West Campus 5

The Indians softball team edged out West Campus on Tuesday by one run as multiple players hit for extra bases. 

Sophia Tyler finished the day with two hits, one being a triple, while Isabella Mendoza and Veda Smith each tallied a double and an RBI. 

In the circle, Birdie Galaviz pitched a complete game. 

Marysville softball (22-1, 10-0) will play Roseville on Thursday. 

TRACK AND FIELD

Wheatland 

The Pirates boys track and field team clinched the Butte View League final last weekend while the girls’ team finished in third place. 

Notable finishes for the boys came from the following athletes: C.J. Duncan, first place in the 800 meter (2:05); Manny Galvan, first place in the 110 meter hurdles (16.29) and Michael Sappa, first place in the shot put (51’2”) and discus (141’10”). 

As for the girls team, standout finishes included the following participants: Gabs Herring, second place in the 200 meter (28.69); Abby Meder, first place in the shot put (39’5”) and discus (130’8”) and Maddie Meder, second place in the shot put (27’3”). 

Yuba City 

The Honkers track and field teams competed at the Capital Valley Conference league championships last week and came away with some notable finishes on both the boys and girls teams. 

Standouts for the boys included: Isaac Price, second place in the 100 meter (11.28); Jevon Jackson, first place in the 400 meter (49.06) and Austin Holtz, fourth place in the 1600 meter (4:37.9). 

On the girls side, Citllali Fernandez finished first in discus (87’9”) while Lauren Negrete placed fourth in the 3200 meter. 

Sutter

The Huskies competed at the Butte View League final last week as their boys team finished in third place while their girls team finished in second place. 

The following girls athletes had notable placings: Mia Ashby finished first in the 800 meter (2:41), 1600 meter (5:38) and 3200 meter (12:44); Kaylee Duncan finished third place in the 800 meter and Kaylnne Turner finished second in the 100 meter hurdles. 

As for the boys team, Bailey Rockholt won both 1600 meter and 3200 meter races. 

River Valley 

The Falcons played host to Capital Valley Conference finals last week as the boys team finished in second place overall.

Notable finishes included the following athletes: John Kroeger won three events, the long jump (PR 23’9.5”), 200 meter (21.94) and 100 meter (PR 11.12); Saahil Sandhar, finished first in the 300 meter hurdles (40.91) and 110 meter hurdles (15.38). 

In the field events, Matt Rockenstein took second place in discus (124’9.25).

GOLF

Marysville

The Indians golf team played at Mather Golf Course in Sacramento on Monday in a meet that included 80 players, nine high schools and four leagues. 

Marysville’s Rex Rollins V shot a 76 to earn the right to compete as an individual and represent the Indians on Monday at the CIF Masters in Stockton.

Recommended for you